Komunikaty

09.03.2020

Prawie 22 mln zł dla startupów z Polski Wschodniej

PARP ogłosiła wyniki II rundy konkursu dla startupów, do którego mogły się zgłaszać firmy z pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Ostatecznie dofinansowanie na łączną kwotę 21 673 974,04 zł otrzymają 23 firmy. Najwięcej pomysłów adresowanych jest do branży medycznej, wśród wybranych startupów znajdują się również pracujące nad rozwiązaniami gamingowymi, z zakresu marketingu oraz ochrony środowiska. Celem startupów wspieranych w ramach poddziałania 1.1.2 POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” jest wprowadzenie przez nich produktu lub usługi na rynek krajowy lub zagraniczny i systematyczne zwiększanie sprzedaży.

Od 1 października 2019 r. do 30 listopada 2019 r. do II rundy w ramach konkursu zgłosiło się 49 startupów. Wartość złożonych wniosków opiewała na kwotę blisko 47 mln zł. Ostatecznie, na podstawie oceny wniosków, dofinansowanie otrzyma około połowa z nich. W dalszym ciągu w budżecie konkursu pozostają środki, które są oferowane w kolejnych rundach konkursu.

W ramach programu tworzony jest taki system wsparcia startupów, który pomaga młodym ludziom realizować innowacyjne pomysły we własnych firmach. System opiera się o tzw. Platformy startowe – konsorcja parków naukowo-technologicznych i inkubatorów wspierające startupy w weryfikacji ich modeli biznesowych. W II rundzie najwięcej startupów rekomendowanych do dofinansowania pochodzi z Rzeszowa (Platforma startowa Start in Podkarpackie) – 8 projektów. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy (Platforma startowa Wschodni Akcelerator Biznesu) z 7 projektami.

Zobacz pełną listę projektów – link.


Przyjmowanie wniosków w obecnie trwającej IV rundzie kończy się 31.03.2020 r